17 Kasım 2009 Salı

Tayland Macerası Bölüm 1 :)

Nerden başlasam nasıl anlatsam..

Yaşananlar anlık dökülmeli kaleme yoksa pufff diye uçuyor akıldan... Aklımı toparlayıp kaleme dökmeye çalıştığımda çokta geç olmadan yakalamalıyım kelimeleri... Dilim döndüğünce ağıma düşen kelimelerle anlatacağım size yoğun geçen Tayland macerasını.. Dinleyin bakalım...

tay00

LG Yarışmasının Dubai ayağında yaşadığımız hayal kırıklıklarına rağmen az umutlu az da temkinli başladık yolculuğa.. Bu sefer bir bavul dolusu malzeme ile, rondosu servis tabağı, dondurma kaşığına kadar, hazırlıklı gittik. Bir ara pişmiş balığımızı, cilalanmış tavuğumuzu hatta nar gibi kızarmış ıstakozu bavula atmayı düşünsekte abartmayalım dedik..
Eksik kalmasın diye nar ekşimizi cevizimizi hani olurda Allah'ın Tayland'ında yoktur diye şekerimizi, nohutumuzu bile aldık gittik.. Uçakta ciddi bir şekilde çalışma planımızı çıkarıp neye kaç dakika ayıracağımızı kimın neyi yapacağını ince ince yazdık.. Gözümüzü kapattığımız her saniyede sunumumuzu düşledik.. Bu sefer gerçekten çalıştıkk...

tay02tay01

Yarışma boyunca fırını çok dikkatli ama bilinçli kullandık. Her malzemeyi iğne oyası işler gibi nazikçe hazırladık. Hiç acele etmeden her saniyenin değerini bilerek ve hiç paniklemeden harika bir sonuç ortaya çıkardık.

tay04

Çok ciddi hazırlanan bir organizasyonda çok değerli şefler tarafından itinayla tadıldı yemeğimiz. Suratlardan aldığımız ifadelerle gayet mutlu bir şekilde yarışmayı tamamladık. Sadece şefler tarafından değerlendirileceğimizi hayal ederken yaklaşık sekiz tanede Koreli LG yetkilisi tarafından değerlendirildiğimizi dikkate almadık. Yarışmada üç tane Taylandlı ekibin olmasıda önemli değildi.. Biz görevimizi hakkıyla yerine getirmiştik..

tay03

Ama olmadı.. Başaramadık.. Dereceye girip ülkemizi gururlandıramadık... Bir dahaki sefere diyerek politik neticeleri hiçe sayarak gururla tabloda yerimizi alıp bayrağımızı dalgalandırmanın verdiği onurla başımız dik salondan ayrıldık...

tay10

Yarışmadan önceki gece çok güzel bir ortamda sıcak ama ne sıcak bir havanın altında, mis kokan çiçeklerin arasında Tayland geleneklerine uygun bir büfeyle ağırlandık. Bol miktarda balık çeşitleri harika soslar ve nefiss tatlılar..

tay11

Ben tercih etmesemde Gönenç'in severek tükettiği hiç eksik olmayan şaraplar. :) (Bu arada hani merak eden olmuştur diye... Gönenç; Bolluk, rahatlık ve varlık içinde iyi yaşama, refah demekmiş. ) Ve elbette geleneksel uzak doğu danslarının mini versiyonu çıtı pıtı taylı kızlar tarafından kibarca sergilendi. Hareketlerindeki incelik yüzlerindeki nazik tebessüm insanı gerçekten uzak çook uzak doğuda hissettiriyordu..

tay16

Bir sonraki gece, yarışmanın gecesinde, gerçekten elit bir sofrada davetlilere yemekler ikram edildi. Ve çok sesli bir başka şovla kulakların pası giderildi. Enstrüman olarak tava, tencere ve bilimum mutfak eşyalarının kullanıldığı günün anlam ve önemine uygun olağanüstü bir gösteriydi.

tay15

Yarışma telaşıydı heyecanıydı derken... Hepsi bir anda geçmiş olup asıl macera bundan sonra başladıı.. benim için en değerli varlık olan İNSAN ın manzaraları...

Tayland kendi içinde birçok çelişkiyi barındıran tuhaf ama mutlaka görülmesi gereken bir ülke.. Her karede farklı insan manzaraları sizi karşılıyor..

tay18

Burda insanlar her yerde uyuyabiliyor. Sokakta uyuyanlar bilinen sokak insanları gibi banklardan ziyade yerleri tercih ediyor. Çünkü yerler serin.. Havadan inen yoğun nem ve sıcağın aksine taşlar soğuk. Ve öyle konforlu görünüyorki.. Hatta motor üzerinde kırmızı ışıkta uyuyanlar, "Tuk Tuk" denilen motor taksilerde uyuyanlar, öyle ayakta uyuyanlar bile var..

tay36

Çok konforlu sayılmasada sizi varmak istediğiniz noktaya en çabuk ulaştıran araç "Tuk Tuk". Ama binmeden önce mutlaka pazarlığınızı yapmalısınız. Aksi halde alışverişte tabiri caizse insan kazıklamak gerçekten çok moda burada. Benden tavsiye her ne alışverişinde olursa olsun, size söylenen fiyatın her zaman dörte bir altına inin. Kabul etmezse çekin gidin... Mutlaka peşinizden gelecektir :D

tay37

Nüfus olarak yirmi milyonu bulan şehirde her sokak insan dolu.. Ve insanların burda en çok sevdiği şey uyumaktan sonra yemek yemek.. İşte bu noktada hiç bir eksiklik yok. En ucuzundan en pahalısına tüm şehrin sokakları her türlü yemek satan tezgahlarla dolu. Geliri düşük insanların popülasyonu çok olunca bu tezgahların önünde sürekli bir kuyruk var. Gece gündüz saat hiç farketmeden her tezgahın mutlaka müşterisi var..

tay34

Tezgahlar özellikle deniz mahsülleri ve taze tropik meyveler konusunda çoook çoook çeşitli lezzetlerle dolu. Yaygın bir şekilde taze meyveler ve suları hemen oracıkta kesilip suları sıkılıp müşteriye sunuluyor. Müşterilerde kokteylerini keyifle yudumlarken sokakta kendilerine uygun yerlerde oturup çene çalıyorlar.

tay33

Sokaktaki insan manzaralarına devam edersek, Hani eskiden sokaklarda katipler olurdu. Okuma yazması olmayanın mektuplarını yazar, nasıl dilekçe yazacağını bilmeyenin en iyi dostu olurlardı. Tayland'da bu gelenek halen devam etmekte. Sokakta yazı yazmaktan boynu bükülmüş bey amca belliki bu mesleğin son temsilcilerinden..

tay17


tay39

Yemek yemekten sonra sokak insanın en çok uğrak yerleri elbette tapınaklar.. Sokak başlarında tezgahlarında yüzlerce güzel çiçekler iplere geçirilmiş, tütsüler paketlenmiş, mumlar boy boy dizilmiş.. Yemek kokularının aksine burda kokular daha güzel. Renkler daha şaşalı. Ve elbette bir şekilde Tanrılarına ulaştıklarına inandıkları için insanlar daha huzurlu.. Tüm çiçekler Buda'ya sunuluyor tütsüler onun için yakılıyor.. Ve herkes dudaklarında mırıl mırıl birşeyler diliyor..

tay21

Çiçekleri ipe dizen kadınların parmakları nasır tutmuş. Ama ince işçilikten vazgeçmeden itinayla devam ediyor çalışmaya..

tay35

Çiçekler okadar güzelki. Herbirinden alıp evimin her yerine asasım gelsede valizimin zaten yeterince malzeme ile dolduğunu hatırlayıp sadece fotoğraf makineme bir kaç kare daha kaydedebiliyorum. Bir dahakine sanırım bir bavul dolusu çiçekle döneceğimi umut ederek...

tay22

Tayland'i populer yapan asıl konu elbette masajları. Hemen hemen her sokakta birtane hatta birden çok yanyana dizilmiş masaj salonları var. Bunların en çok rağbet göreni elbette ayak masajı. Önce mis gibi okaliptus kokan, lime ile zenginleştirilmiş sularda yıkanan ayaklar, sıcacık havlulara sarılıp dinlendiriliyor. Daha sonra marifetli eller en az bir saat boyunca dizlerden parmak üçlarına kadar en ince detayı bile atlamadan masajı yapıyor.

tay38

Masaj bittiğinde kaslarınız okadar yumuşuyor ve rahatlıyorki yürüyemeyecekmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Bundan sonra yürümekte neymiş sanırım uçacağım diyerek bir sonraki masajı ne zaman yaptırabilirimin hayalini kurmaya başlıyorsunuz.. Ayak masajının yanında harika Thai masajını tüm bedeninize yaptırmanızıda şiddetle tavsiye ederimki benim gibi 1.80 boyundaki kocaman bir insanı 1.50 lik bıdı bıdı bir kadının nasıl bu kadar kolay yoğurduğuna hala inanamıyorum :D:D:D:D

tay12

Hani olurda ben ayaklarımı mıncıklatmam derseniz o zaman bırakın mini mini balıklar bacaklarınızı gıdıklasın. Evet evet yanlış okumuyor ya da görmüyorsunuz. Bir odaya yerleştirilmiş içleri mini mini balıklarla dolu akvaryumlara insanlar bacaklarını sokup balıkların masajının tadını çıkarıyor. Açıkçası ben herkesin ayağının girdiği bir havuza ayak sokmaya cesaret edemedim. Ama siz illaki değişiklik istiyorsanız buyrun size balık masajı...

Sizi daha fazla sıkmadan maceranın arkası yarın diyorum.. Ve şimdilik bu yazımı burada noktalıyorum.. Eee heyecanı kaybetmemek lazım dimi...

20 yorum:

 1. Yarışma sonucu gönlüne göre olmamış ama yeni yerler görmek ve fotograflamak anlamında keyifli geçtiği belli :))

  YanıtlaSil
 2. Şekerim şekerimm
  Vallahi önce bir hızlıca okudum, fotoğraflara baktım.
  Sonra başa dönüp, yavaş yavaş, sindire sindire bir daha okudum, ekrana yapışıp, fotolara gömüldüm.
  Çiçeklere bayıldımmm.
  Masaj kısmına da çok özendim.
  Açıkçası özendim ben bu geziye beaa, ne yalan söyliyim şimdi :)

  Yemeğiniz sunumunuz çok güzel bitanem, kesin eurovision yarışması gibi ne dolaplar dönmüştür ordada, canını sıkma sen.

  Sağolsun LG, yarışma bahane,Tayland şahaneee :))
  Öperimmm.

  YanıtlaSil
 3. yasmincim hersey pek guzelmiş, yemekleriniz de öyle. ama demek ki bu işlerde de politika yürüyor. olsun sonuç ne olursa olsun iyi bir tecrübe oldu size. sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Hani derler ya klasiktir ama katılmak önemli diye
  Ama gerçekten katılmak ve bir amaç için orada bulunmak da çok önemli
  alnınızın akıyla yarışmanın keyfini doyasıya yaşamışsınız yazdıklarınızdan onu anlıyorum
  Böyle bir tecrübe.oraları gezmek görmek de cabası tebrikler canı gönülden tebrikler

  YanıtlaSil
 5. az önce sevgili Ebru nun blogunda da gördüm ve hemen sana da uğradım..
  dediğim gibi önemli olan iyi vakit geçirmek ve sizde bunu fazlasıyla yapmışsınız,ee ülkenizin bayrağını da oralarda dalgalandırmışsınız,darısı bir sonra ki yarışmaya ..
  selamlar,sevgiler..

  YanıtlaSil
 6. Bayıldım hallerinize,vallahi yarışmadan çok benim ilgilendiğim tarafı gezi tarafıydı :) çok eğlenilmiş ve şahane olmuş... ayak masajına bayıldım... keyfine varılmış ya mühim olan bu :)

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. uhuuuuuu :( yani blackberry messengardan her saniye yazıştığımız, bak buradayız, şuradayız, masajdayım, şimdi yarışma bitti demelerinin hepsinin resmini gördüm daha da bir aklım kaldı.. Yasom beraber gidememek sanırım hayat boyu içimde kalacak.Ama seninle gurur duyuyorum.
  Gönenç'in çiçekli fotosu da çok hoş.Bakıyorum da vudum tutmamış.:)

  YanıtlaSil
 8. çok cicisiniz zaten eğlenceli yazıların bitiyordu beni
  - bana ne oluyorsa ben bile gurur duydum hepinizle:D
  gezi kısmı zaten odak sebebi
  tebrik ederim herülkede birgülücük kaldı en azından en tatlısından

  YanıtlaSil
 9. Uzakdoğu yemekleri bize ne kadar tersse bizim yemekler de onlara ters herhalde. Jüri açısından biraz şanssızmışsınız anladığım. Eminim bir avrupa ülkesinde dereceye girersiniz.
  Hülya

  YanıtlaSil
 10. Dereceye giremesenizde farklı bir ülke,kültür görmeniz açısından harika olmuş..Sizler sayesinde bizlerde gezip görmüş kadar olduk..Tekrar tebrik ederim Yasemin'ciğim..İnşallah farklı yarışmalarda güzel ödüllerle birlikte olursun..Sevgiler..

  YanıtlaSil
 11. Boşver yarışmayı, dönen entrikaları, yarışma eşit koşullarda yapılmamış kesin, gönlümüzün birincisiniz siz. Tayland gezisi şahane baksana, çiçek buketi kolye, masaj... İmrendik efenim. Bu sene iş için tam gidecektik kriz bahane edildi, kaldık, sonra yine gündeme geldi, bu sefer iş yoğun gidemedik. Kısmet değilmiş Tayland:)
  Vize de gerekmiyormuş giderken, kendimiz gidelim bari:)

  YanıtlaSil
 12. Arkadaşım gönlümüzün birincileri ellerinize sağlık. Sizin için çok güzel bir anı olduğuna eminim. Yazında her şeyi çok güzel anlatmışsın.
  Fotoğraflar bir harika ama vatanım güzel vatanım demek geldi içimden :)

  YanıtlaSil
 13. boş ver canım...sizler bizim gönlümüzün birincisisiniz... börtü böcek pişirseydiniz belki şansımız olurdu... o da bizi bozar ....yeni yarışmalarda birinciliklere...kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 14. Kurban Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı olsun...

  YanıtlaSil
 15. Yasemincim tebrikler tebrikler, ben kendi adıma yarışmayı kazanmışsınız gibi sevindim yazıları okurken fotoğrafları incelerken, valla ne diyim yarışmada 1.olamadınız belki ama bloglar arası böyle bir başarı görülmüş değil, sizi canı gönülden tebrik ediyorum, harikasınız...:)
  Insallah böyle yarışmaların arkası gelir, eğitim kapıları açılır. Olur mu olur :)
  Ayrıca seninle tanıştığım içinde çok mutlu oldum, iyiki buluşmaya geldin, seni tanıdım, ayaklarına sağlık. Öpüyorum, sevgilerimi gönderiyorum..
  Şimdiden iyi bayramlar

  YanıtlaSil
 16. bence dereceye giremeseniz bile yasemincigim sizin icin cook hos bir ani kalmasi bile yeter siz bizim birincimiz oldunuz bile ,turkiyeyi oralarda temsil ederek.

  YanıtlaSil
 17. Sevgili Yasemin, bir çırpıda tüm yazını okudum. Yarışmayı kazanamasanızda böyle bir deneyim yaşamış olmanız çok güzel. Ben tüm kalbimle sizi tebrik ediyorum. Umarım böyle etkinliklerin devamı gelir. Bu arada bayramını kutlar ailen ve sevdiklerinle nice hayırlı bayramlar dilerim. Sevgiler canım..

  YanıtlaSil
 18. Fotoğraflar muhteşem, hepsi için elinize sağlık

  YanıtlaSil
 19. Fotograflariniz cok guzel yemeklerinizde nefis gozukuyo. Yazinizida zevkle okudum, ellerinize saglik!
  Hulya

  YanıtlaSil
 20. Taylan bölüm 1 yazılalı neredeyse 1 ay olucak ama hala tayland 2.bölüm gelmedi. Uzun zamandır yazmadığınız için okuduğum 1.bölümden aklımda eser bile kalmadı.
  Gül

  YanıtlaSil

Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkürler!

Blog Widget by LinkWithin