Kim ki bu Yasemin?

1980 İstanbul doğumlu. Aslen Denizli’li. Çocukluğunu Denizli’nin Çivril ilçesinde yaşamış. Bugünkü güçlü damak tadının ve mutfak merakının temeli de o yıllarda; bahçeden toplanan patlıcan, domatesle ve dalları penceresine değen dut ağacından yediği, taze dutlarla oluşmuş.

Yemek yemeğe ve yedirmeye çok düşkün bir ailede yetişmesine karşın evlenene kadar mutfakla çok yakınlaşmamış.Eğitimi üzerine yoğunlaşıp, bilgisayar mühendisi olmuş.

Mutfakla olan ilişkisi; 2004 yılında, evliliği ile başlamış, 2008 yılında; anne olunca -deyim yerinde ise- kopmaz bağlarla bağlanmış.

Yeni tarifler denemek, mutfakta lezzet keşifleri yapmak ve hazırladığı yemeklerin sunduğu insanlar tarafından beğenilmesi en büyük keyfi olunca, bu keyfi daha fazla insan ile yaşamak istemiş ve 2007 yılında “www.yaseminmutfakta.com” adlı blogunu oluşturmuş.

Yeğenine hazırladığı bir doğum günü pastası ve işyerinden bir arkadaşına hazırladığı süslü kurabiyeler ile şeker hamuru dünyasına girmiş.
Bu renkli, sevimli dünyaya öyle ısınmış ki, başlarda işi ve evliliği ile birlikte götürdüğü bu hobi zamanla tek işi haline gelmiş.

Şimdilerde kişiye özel pastalar, kurabiyeler ile hem çocukların hem de yetişkinlerin hayallerini, görmek istedikleri objeleri ve hatta kendilerinin figürlerini pastaların üzerine yerleştiriyor.
Kısaca; “yenilebilir hayaller” yapıyor…

Yemek tariflerinin olduğu gibi, her pastanın da özel bir hikayesi olduğuna inanıyor.
Pastalarının hikayelerini ise; “www.ozelpastam.com” adlı blogunda paylaşıyor…

Hem “Yasemin Mutfakta”, hem de “Özel Pastam” da yer alan tüm fotoğrafları kendisi çekiyor.
Blog Widget by LinkWithin